Serce

poezja rymowana, wolny wiersz, nierymowana, oda, sonety, treny hymny itp.

Moderator: Gacek

camasas
Posty: 73
Rejestracja: 2013-01-04, 12:10
Kontakt:

Serce

Post autor: camasas »

Łzy gorzkie piekące ile was z oczu mych spływa
całe życie to pasmo udręk i cierpień
zamiast jasnego nieba czyha otchłań i czerń
jestem tu nie potrzebna jestem tu niczyja

ni słowa pociechy ni uśmiechu na twarzy
tym co najgorsze otoczenie mnie darzy
o dolo moja nieszczęsna z której
wyjścia nie mam

pierwsza cię na świecie witałam
do piersi swej przytulałam nad kołyską
twoją często się chyliłam twoje małe
rączki do swych tuliłam

pod orężem spałeś snem spokojnym
dziś wstydzisz się staruszki przed nią uciekasz
oczy jej pieką od gorzkich łez ze słowem
to matka moja
przed drugim zwlekasz
Ewa
Awatar użytkownika
andreas43
Posty: 2731
Rejestracja: 2008-11-10, 21:06
Lokalizacja: Polska - Warmia
Kontakt:

Post autor: andreas43 »

camasas pisze:nie czyja
- chyba niczyja
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz" - Julian Tuwim
camasas
Posty: 73
Rejestracja: 2013-01-04, 12:10
Kontakt:

Post autor: camasas »

zgadza się --niczyja '

teraz już nie można poprawić czas minął miałam tylko 5 minut

dzięki

pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
Margot
Posty: 1288
Rejestracja: 2007-09-18, 00:26
Lokalizacja: Sheffield
Kontakt:

Post autor: Margot »

Tym razem wyobrazilas sobie, co moze czuc odrzucona przez syna matka. Wyswiechtane slowa, klisza.
Moglby to byc fragment monodramu. Niektore wielkie aktorki tak bardzo sie wczuwaly w role, ze opowiadaly, iz wydaje im sie, ze sa postaciami, ktore odgrywaja. Ty zaczynasz od wczuwania, zdaje sie a potem piszesz. I zeby to chociaz bylo piekne, zeby slowa byly inne niz w setkach podobnych tekstow na podobny temat. Tak jednak nie jest. Twoj utwor nie wzrusza.
Nic swojego nie zrobilas z tym tematem.
camasas
Posty: 73
Rejestracja: 2013-01-04, 12:10
Kontakt:

Post autor: camasas »

Margot' coż wlasciwie to i jak byl moj ostatni tekst .Na koniec powiem 'nikt nie jest idealny ty tez nie jestes moze do kina idz to sie wzruszysz
Ewa
ann13

Post autor: ann13 »

a mnie poruszył
Awatar użytkownika
Margot
Posty: 1288
Rejestracja: 2007-09-18, 00:26
Lokalizacja: Sheffield
Kontakt:

Post autor: Margot »

Ale glupio odpowiadasz.
Odchodzisz? Szukac miejsca, gdzie powiedza, ze pieknie piszesz?

[ Added: 2013-01-19, 21:08 ]
ann13 pisze:a mnie poruszył
Wiesz, ann, moze i mnie by poruszyl, gdyby to byl fragment monologu nieszczesliwej matki w jakiejs sztuce, gdyby to mialo kontekst krotko mowiac.
Odnioslam sie do tego tekstu, jak do wiersza napisanego przez kogos, kto epatuje wymyslonymi przezyciami. Ale moze sie myle? Moze to sa autentyczne przezycia autorki? To niech mi to powie wprost. Nie mam tak, ze reaguje na same slowa. Wazne jest dla mnie takze kto je mowi czy pisze.
camasas
Posty: 73
Rejestracja: 2013-01-04, 12:10
Kontakt:

Post autor: camasas »

Witam ponownie na poczatek komputer mi padl a w telefonie ciezko mi tu pisac .Piekne wiersze pisze! Ten dzien mialam bardzo szczesliwy no i tak napisalam jest mi wstyd a co do wierszy pisze sobie i lubie czytac ale to jest kropla w morzu pozdrawiam obie panie
Ewa
ann13

Post autor: ann13 »

chyba coś ci się pojebało margot, tu jest portal poetycki, a nie pokój zwierzeń, i masz do czynienia z utworem poetyckim, albo innym, wierszopodobnym, z założenia, kreacją, na usługach peela, mogą sobie być dla ciebie ważne nawet gruszki na wierzbie, ale nie masz prawa obnażać nikogo ze swojego prywatnego życia

Moze to sa autentyczne przezycia autorki? To niech mi to powie wprost.

taki tekst, to zwyczajne chamstwo
ann13

Post autor: ann13 »

nie wiem czy piękne camasas, ten może być
Awatar użytkownika
Margot
Posty: 1288
Rejestracja: 2007-09-18, 00:26
Lokalizacja: Sheffield
Kontakt:

Post autor: Margot »

Rajski swietnie to ujal, ann, bylas dama z lasiczka a teraz jestes dama z gronostajem.
ann13

Post autor: ann13 »

chyba nie powinno mnie dziwić, że naklejanie przylepek przychodzi ci równie łatwo jak wpierdalanie się w cudze życie, margot
(nawiasem mówiąc łasiczka, wymięka przed gronostajem, dzięki za komplement, choć nie mogę go szczególnie docenić, bo to tylko kopiuj wklej )
Awatar użytkownika
Margot
Posty: 1288
Rejestracja: 2007-09-18, 00:26
Lokalizacja: Sheffield
Kontakt:

Post autor: Margot »

Margot pisze: Ale moze sie myle? Moze to sa autentyczne przezycia autorki? To niech mi to powie wprost.
To jest ironia, ann. Sadzisz naprawde, ze moglam podejrzewac, ze autorka jest staruszka matka?

Niech sie wciela w kogo chce, tylko niech to bedzie jakies wlasne, ciekawe, inne.

A tak nawiasem mowiac, to Ty tego zdania Rajskiego nie zrozumialas. Ale to nie ma znaczenia przylbico i ostojo portalu.
ann13

Post autor: ann13 »

sądzę, że naprawdę, bardzo cię interesuje co, kto trzyma za osobistą pazuchą, i to nie była ironia, bez względu na to, jak nią teraz próbujesz się wymigać, podejrzewam ponadto, że zupełnie nie zrozumiałaś, mojej nawiasowej wymowy, pewnie dlatego że nie postawiłam, ;) (nie spodziewam się wiele po rajskim, od średniowiecza namawia mnie na randkę, prywatnie, ale, ze mam szorstki stosunek, do jego przyrodzenia, to musi się jakoś pogodzić z odmową za pomocą gronostaja) genialny wynalazek, niektórym, taki mały znaczek bardziej uświadamia, coś, niż milion słów, jeśli chodzi o wnioski, to lepiej by było, abyś niektóre zachowała dla siebie i nie ośmieszała się wszem i wobec, portal, w gruncie rzeczy to takie małe nic, zawsze można go zmienić, lub zupełnie porzucić (chyba to najlepsze rozwiązanie) i normalny człowiek, który sprzedaje marchewkę w warzywniaku (który jest dla mnie wzorem dopasowania się, do warunków, pogody) postukałby się w głowę, jakby usłyszał, że w kontekście portalu, w jakimś internecie, można użyć słów przyłbica i ostoja, widać z tego tylko margot, że wartość straciła dla ciebie znaczenie, razem ze słowami, które ją oznaczają
roxy.mjuzik

Post autor: roxy.mjuzik »

No cóż, tekst autorki trafia do mnie, nie tylko ze względu na ponadczasowość tematu, ale również (a może i przede wszystkim) ze względu na podobną do mojej wrażliwość autorki, podobne postrzeganie świata w różnych jego wymiarach i zastosowane środki wyrazu.

Kwestia innego rodzaju. Zauważam - od w zasadzie paru twoich wpisów - ann, że i ciebie powoli zaczynają drażnić te (zastanawiam się jak to ująć) nieoddające stanu faktycznego (a powielające się i folgujące sobie a autorom tekstów niczym wirus) komentarze pewnych użytkowników tego miejsca pod tekstami publikujących. Nie piszę tego z przekąsem, ale ze szczerym uśmiechem w sercu. Bo widzę, że coś wreszcie powoli zaczyna się tutaj zmieniać, na plus oczywiście.

Pozdrawiam.

Dodano: 2013-01-20, 01:27
Po ostatnim komentarzu (w tym wypadku Margot) widzę, że popadanie w absurd powoli staje się naczelnym hasłem tego portalu.

Nie może jednak być tak, że parę osób neguje paroma BEZPODSTAWNYMI uwagami opublikowany tekst lub wręcz cały (jaki by nie był) dorobek literacki danego autora.

Obawiam się, iż niedługo dojdzie na tym portalu do takiej sytuacji, że autor tekstu przed jego opublikowaniem - aby "zasłużyć" na SPRAWIEDLIWY komentarz - będzie zobowiązany
przedłożyć współpublikującym w celu weryfikacji:
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- wcale nie krótką historię własnego życia w formie życiorysu,
- opis dorobku naukowego,
- ewentualnie opis dorobku literackiego, choć to akurat najmniej ważne;
----
a na koniec, pod rygorem odpowiedzialności karnej:
- wniosek o ubezwłasnowolnienie wraz z czytelnym podpisem (będąc tedy równocześnie wnioskodawcą i uczestnikiem).

Spokojnych snów Wszystkim.
Awatar użytkownika
andreas43
Posty: 2731
Rejestracja: 2008-11-10, 21:06
Lokalizacja: Polska - Warmia
Kontakt:

Post autor: andreas43 »

Szanowne Panie,
uważam, że wszystkie macie po trosze racji, więc przestańcie się dziobać nadmiernie, do krwi, bo serce nie wytrzyma.
Wiersz Serce, zamieszczony w laboratorium, wymaga innej dyskusji, idącej w kierunku takiego zaopiniowania, które pozwoli autorce doskonalić swój warsztat. Gdyby tego nie chciała, to by zamieściła swój utwór np. w wierszach.
Dlatego skupcie się raczej na takim opiniowaniu.
Według mnie wiersz ma formę malowaną słowami, podobnie do obrazów Nikifora i może się podobać, jednak widzę fragmenty, gdzie dobrze by było coś zmodyfikować, ale już boję się teraz wejść w Wasze tryby.
Camasas,
co rozumiesz przez spanie pod orężem i dlaczego przeciągasz sztucznie słowa z wersu do wersu np.

do piersi swej przytulałam nad kołyską
twoją
często się chyliłam twoje małe
rączki
do swych tuliłam

czy to specjalnie?
Dziwnie też czyta się ostatnie trzy wersy. Sprawdź czy nie przestawiły ci się tam słowa.
Pozdr.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz" - Julian Tuwim
elutka

Post autor: elutka »

starość bywa bezlitosna.
wiersz - monolog - stylizacja języka - owszem - bywa dobrym zabiegiem, ale trochę można tu dogłaskać, czegoś mi tu brakuje. mam niedosyt. chyba zbyt jednostronne (choć monologi zawsze są jednostronne). Może myślę tak, bo znam różne sytuacje - np. matka, którą pieczołowicie przez długie lata, opiekowała się dorosła córka, zapisała testamentem wszystko swojemu marnotrawnemu synowi, który tuż przed jej śmiercią zjawił się i pokajał przed nią. Córka dowiedziała się o tym, że jest wydziedziczona, tuż przed pogrzebem. Matki staruszki bywają nieprzewidywalne, jak też ich serca.

Camasas, pisz i nie patrz na wojenki - były, są i będą :)
ann13

Post autor: ann13 »

andreas to są przerzutnie, całkiem popularny środek stylistyczny, który nie przemawia do mnie szczególnie, bo robi bałagan w wierszu, ale też i być może, nie czytałam jakiegoś mistrzowskiego wykorzystania przerzutni, wyjątek:

dom wyciszyłam śniegiem w głębokim można
śnić kolejną noc wiercę tunele w cudzym łóżku
pod pościelą próbuję ukryć słuch i wiersze

marne w szczelnej windzie kursy tam
i z powrotem siódmy anioł przemyca grzeszników

(fragment wiersza ali e-poezja)

jakby to ułożyć po bożemu:

dom wyciszyłam śniegiem
w głębokim można śnić kolejną noc
wiercę tunele w cudzym łóżku
pod pościelą próbuję ukryć słuch i marne wiersze

w szczelnej windzie kursy tam i z powrotem
siódmy anioł przemyca grzeszników

to tekst straciłby na wieloznaczności, w oryginale, po można masz otwartą przestrzeń (dla swojej wyobraźni), wiersze mogą być marne, ale i marne mogą być kursy, kursy mogą być tam, gdzieś, ale nie są równoznaczne z powrotem siódmego anioła, w wersji po bożemu, wszystko jest pozamykane, dopowiedziane

w wierszu camasas, nie podoba mi się właściwie i jedynie tylko czyhająca otchłań, strasznie nadęta, okazała, a przy tym pusta i się jej kłania patetyczność
Awatar użytkownika
andreas43
Posty: 2731
Rejestracja: 2008-11-10, 21:06
Lokalizacja: Polska - Warmia
Kontakt:

Post autor: andreas43 »

No to dzięki Ann za przerzutnie w zastępstwie.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz" - Julian Tuwim
Wojciech Graca
Posty: 3472
Rejestracja: 2007-10-02, 20:07
Kontakt:

Post autor: Wojciech Graca »

oczy jej pieką od gorzkich łez ze słowem
to matka moja
przed drugim zwlekasz do czego to się odnosi ?

Camasas, jak masz na imię?
ann13

Post autor: ann13 »

mi się naprawdę spodobał ten wiersz wojciechu, albo raczej nie spodobał, bo temat nie sprzyja, ale dotarł do mnie, nie wiem czy camasas odpowie, w sumie bez sensu, że ją uprzedzam (najwyżej mnie skoryguje)

ten wers

oczy jej pieką od gorzkich łez ze słowem
to matka moja

przed drugim zwlekasz

odnosi się do tego, że trudno mu się przyznać, przed drugim, przed jakąś osobą, że to jego matka, wstydzi się jej
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości