''myjemy okna'' tomikarz mateusz melanowski

artykuł, kronika, reportaż, polemika, felieton, recenzja, wywiad, relacja, formy dziennikarskie, wlasna publicystyka na kazdy temat

Moderator: anty-czka

Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

''myjemy okna'' tomikarz mateusz melanowski

Post autor: fobiak »

poeta odkrywal czytelnikowi swiat, przewaznie mial nad nim przewage intelektualna i potrafil zachwycic, przyciagnac, pociagnac za soba caly narod. obecny czytelnik przewaza swoja inteligencja niejednego autora, degraduje go do pacholka lizodupka, blokuje poecie droge do slawy, poucza go i wbija mu teorie literatury do pustej glowy. spychany na margines literat moze albo zblizyc sie do czytelnika albo sie odciac od niego, miec go tam gdzie sie nie zmiesci i stworzyc cos nowego. jak stworzyc cos nowego jesli wiekszosc krytykow trzyma reke na pulsie i nie dopuszcza do wprowadzenia czegos na co brak jeszcze krytycznego spojrzenia i co by wstrzasnelo nie tylko literatura ale i calym swiatem. wygodniejsza jest totalna blokada wszystkiego co nowe.

dojrzaly poeta powinien wiedziec co robi, wydajac pieniadze na wydawnie tomikow. ile potrzeba odwagi na to, aby powiedziec prawde? kto to ma zrobic, sasiad z dzielnicy czy winiarski? ten nic nie powie, wpadl w rutyne i jest znany z tego, ze oszukuje naiwnych (wczesniejsza nazwa "wielkich") wysokich poetow. "Czasem Mateusz Melanowski używa maksymalnego skrótu i wtedy widać, że potrafi też obyć się bez tych wstępów, rozwinięć, kuśtykania leniwego i jakby niezbornego i przejść od razu do sedna. Tak jest np. w liryku „Pierwszy śnieg”, którzy brzmi krótko: „stoimy i patrzymy // jak tirówki / odśnieżają pobocze”. Więc tak: z jednej strony jest w tych wierszach czujność, dzięki której leniwy, pozornie wyluzowany obserwator Mateusz Melanowski trzyma język zawsze „w pogotowiu”, w każdej chwili gotów przytrzasnąć nim, jak pułapką, chwilę epifanijną, objawicielską. Z drugiej natomiast strony: wiele tu sentymentu (można powiedzieć: tzw. „ciepłych uczuć”) dla życiowego banału i schematyzmu, wiele delikatności w obliczu świata ułomnego, niedokształtnego, dla cząstkowości doznań, które spójnymi, finezyjnymi konstrukcjami stają się – tak chyba myśli autor „ÂŚwięta kolorów” – za cenę mniej albo bardziej poważnego zafałszowania rzeczywistości [...] O wierszach słabszych nie chcę tym razem rozpisywać się. Te kilka dobrych i bardzo dobrych wybroniło w moich oczach i tamte."

PIERWSZY ÂŚNIEG

stoimy i patrzymy

jak tirówki
odśnieżają pobocze

opinia jakuba poturbuje kazdego sceptyka, to nie byle jaki utwor tylko arcydzielo na wszechczasy.
wrazenie chaosu, obraz zimy, byc moze juz i zasp, sprawia, ze czytelnik bladzi, zostaje wyprowadzony na manowce. uzycie jezyka dla wtajemniczonych, przepychanie sie na krawedzi relatywizmu i nihilizmu, jest obrona zdrowego rozsadku i wewnetrznej logiki dziela. "stoimy i patrzymy" na tirowki. czy to jest strajk, czyn spoleczny czy one powariowaly? pragmatyzm tirowek ruszac sie jest gleboko zakorzeniony w filozofii i dzieki temu rozgrzewaja sie podczas odsniezania. czym odsniezaja? byc moze obuwiem a byc moze plecami, autor nie podal. estetyzm -bialy snieg i skromne, cienkie, niezimowe lachy, dezynwoltura ich zajecia, brak logiki, zamyka tekst w ten sposob, ze ten broni się przed jakakolwiek interpretacja, nikt nie dojdzie jego sensu. mozna sciagnac program komputerowy i rozlozyc wiersz, ktory jest bełkotem, nie ma w nim logiki, wszystko zaprzecza zdrowemu rozsądkowi. tylko po co, jesli on ma byc hermetyczny.

Wstałem. Nie miałem
nic do powiedzenia.
Włączały się mikrofalówki.
Podnosiły windy. Ociągały
pociągi. Wyszedłem,
pokazując się z jak najlepszej
strony. I jechałem tramwajem.
Albo piętrowym autobusem.
Zima. Kupiłem kawę
i zapałki.

"wiersz mozna zapisac w inny sposob i wiersza nie bedzie "Wstałem. Nie miałem nic do powiedzenia. Włączały się mikrofalówki. Podnosiły windy. Ociągały pociągi. Wyszedłem, pokazując się z jak najlepszej strony. I jechałem tramwajem. Albo piętrowym autobusem. Zima. Kupiłem kawę i zapałki."

pierwszy dzień
wiosny

patrzymy na siebie
inaczej niż w zimie

dzwonimy
do przyjaciół
myjemy okna

przy drzewach
grupują się
bezpańskie psy

ten wiersz mozna zapisac podobnie "pierwszy dzień wiosny patrzymy na siebie inaczej niż w zimie dzwonimy do przyjaciół myjemy okna przy drzewach grupują się bezpańskie psy". mikrofalowka, winda, pociagi, tramwaj, autobus, kawa, zapalki, ewentualnie moglby byc jeszcze papieros, ale na jego miejsce melanowski wprowadzil zime za zima, duzo zim a to przeciez jest podstawa aby wiersz oznaczyc "postmodernistyczny", aby poeta zrownal sie z herbertem. inni niezyjacy juz sa zajeci dorosl do zbyszka tak samo jak biedrzycki dorosl do gombrowicza a nawet go przerosl. wysokosc poezji wysokiej i jej tworcow jest nieograniczona. powyzsze dwa wiersze maja byc hermetyczne, z tego powodu z analizy nalezy zrezygnowac. winiarski o wierszach slabszych nie chcial nic pisac majac do wyboru: slaby, slabszy, najslabszy, to i tak dobrze, ze napisal chociaz o slabym.

"Poezja to sposób na wyrażenie i okreslenie siebie - mówi mikołowianin, Mateusz Melanowski, student piątego roku politologii na Uniwersytecie Sląskim. - Wiersz pomaga w porządkowaniu Swiata na własny użytek. Podczas pisania wszystko się układa, znajduje miejsce...". "Maciej Szczawiński, autor "Poczty Poetyckiej" Radia Katowice, twierdzi, że poezja rodzi się z pęknięć i szczelin na duszy. Pęknięć u Melanowskiego nie widać. Jego wiersze biorą swój początek w codziennych emocjach, zmęczeniu, czekaniu (na coś lub kogoś), skojarzeniach, postanowieniach. Są zgrabne, zwarte, oszczędne w słowach. I wygrywają prestiżowe konkursy, jak np. XXIV Ogólnopolski Konkurs im. Haliny Poświatowskiej (Częstochowa 2000) czy X Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego (Â?ódź 2001)". to sa stare cytaty z 18.04.2001 z polska dziennik zachodni, nowych jeszcze nie ma.

miedzytekstowosc tekstu u postmodernistow nie oznacza nic innego jak smierc autora. wspolczesna poezja do dupy lub jak ja wysocy samozwancy nazywaja - wysoka, smierdzi, wiec najlepiej ja zamknac hermetycznie. melanowski niczego nie zamyka hermetycznie, a wrecz przeciwnie, on otwiera otwarte brecha homolapizmu. wyprowadzil poezje na pole, na ulice, na drogi miedzynarodowe na autostrady w przekonaniu, ze jej tam nigdy nie bylo. pielegnowana solidarnosc tomikrzy, zostala przejeta po ruchu solidarnosciowym, ktory wspomagal finansowo mlodych opluwaczy wlasnego dziecinstwa. postmodernisci wspolnie dzwigaja syzyfowy kamien na szczyt kariery literackiej. juz im nie wystarcza wzajemne lizanie dup, dzisiaj juz musza w te dupy wejsc, nabrac doswiadczenia. melanowski z natury jest niesmialy i jego komentarze, skromne w tresci dopieprzaja krytyczne salatki linijkarzy. "Erekcjato jest jedną z trudniejszych form w literaturze- no ciekawe zdanie:-).--mat", czy musi czy nie musi zajmowac sie tym o czym nie ma pojecia nie jest takie wazne, wazne jest aby byl widoczny kiedy wlazi w dupe mafii tomikarskiej przy kazdej okazji. w tym przypadku monisi aby tylko sobie o nim przypomniala przy nastepnym odsniezaniu.
dajcie zyc grabarzom
Wojciech Graca
Posty: 3472
Rejestracja: 2007-10-02, 20:07
Kontakt:

Post autor: Wojciech Graca »

Ruszasz gowna i zaczyna cuchnac.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

no, reakcja lancuchowa, gowno rusza erekcjato
nie ruszam niczego bez powodu
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
Boob
Posty: 1810
Rejestracja: 2008-04-24, 11:17
Lokalizacja: opolszczyzna
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Post autor: Boob »

fobiak, konsekwencja powinna stać sie twoim motto.pozdrawiam
a tergo.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

to nie jest moja paranoja
bez powodu nawet palcem nie ruszam
i tez nie mowie, ze deszcz pada
jak mi pluja w oczy
wy lubicie autorytety a dla mnie nie istnieja
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
Boob
Posty: 1810
Rejestracja: 2008-04-24, 11:17
Lokalizacja: opolszczyzna
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Post autor: Boob »

odnoszę wrażenie , że źle zinterpretowałeś mój post. ale mnie się podoba, że prowokujesz do dyskusji. nie jesteś w stanie wyprzeć się istnienia autorytetów w swoim otoczeniu.
a tergo.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

jestem
bo nawet sam dla siebie nie jestem autorytem
mowia tak
aby kogos pokochac
nalezy najpierw siebie pokochac aby poznac milosc
tak samo jest z autorytetami
wychodze z zalozenie, ze czlowiek jest tylko czlowiekiem z ograniczonymi mozliwosciami
nie ma geniuszy a tylko sytuacje czynia go genialnym
oprocz natury wszystko jest sztuczne i juz niejedniokrotnie obalano rozne teorie i einstein bedzie obalony
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
Boob
Posty: 1810
Rejestracja: 2008-04-24, 11:17
Lokalizacja: opolszczyzna
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Post autor: Boob »

należałoby najpierw zdefiniować pojęcie czym dla ciebie jest autorytet, bo już w pierwszym zadaniu widzę wyraźnie,że myślimy od różnych pojęciach. już sama twoja przynalezność do określonej wspólnoty np. tej w której obecnie funkcjonujesz oznacza, że akceptujesz jej "autorytet" w postaci systemu organizacji, hierarchii, praw , obowiązkow, kar i etc. zgadasz się na to świadomie, akceptujesz ją i dajesz na to swoje osobiste przyzwolenie.
a tergo.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

autorytet to podziwianie kogos lub cechy osobnika godne nasladowania, ktorych ja nie mam a chcialbym miec. przynaleznosc do wspolnoty nie jest autorytetem tylko identyfikacja jednostki, tradycja, przyzwyczajeniem, brakiem wyboru lub wyborem. systemy i systemy organizacyjne rowniez nie sa autorytetami bo przewaznie uprawiaja autorytaryzm, ktory moze sie przerodzic w totalitaryzm. nie jestem osobowoscia artorytarna. nikomu nie ulegalem, wiec nie uznaje zadnych autorytetow, nie wiem kim jestem ale identyfikuje sie predzej z indywidualista, idealista, anarchista, nihilista, komunista a moze i sangomista

[ Added: 2009-03-13, 14:36 ]
autorytarna*
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
Boob
Posty: 1810
Rejestracja: 2008-04-24, 11:17
Lokalizacja: opolszczyzna
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Post autor: Boob »

fobiak pisze:autorytet to podziwianie kogos lub cechy osobnika godne nasladowania, ktorych ja nie mam a chcialbym miec. przynaleznosc do wspolnoty nie jest autorytetem tylko identyfikacja jednostki, tradycja, przyzwyczajeniem, brakiem wyboru lub wyborem. systemy i systemy organizacyjne rowniez nie sa autorytetami bo przewaznie uprawiaja autorytaryzm, ktory moze sie przerodzic w totalitaryzm. nie jestem osobowoscia artorytarna. nikomu nie ulegalem, wiec nie uznaje zadnych autorytetow, nie wiem kim jestem ale identyfikuje sie predzej z indywidualista, idealista, anarchista, nihilista, komunista a moze i sangomista

[ Added: 2009-03-13, 14:36 ]
autorytarna*



autorytaryzm jako ideologia głosi potrzebę stworzenia silnej władzy wspartej autorytetem poltycznym i taki miałem na myśli.Autorytet polityczny prowadzi do uznania działań władzy. To atrybut władzy polegający na wpływanie na postawy i zachowanie społeczne, wbudzanie szacunku dla własnych działań lub decyzji. A my, ty jesteśmy członkami wspolnoty co powoduje konieczność bezwzględnego podporządkowania się.
a tergo.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

Boob pisze:To atrybut władzy polegający na wpływanie na postawy i zachowanie społeczne, wbudzanie szacunku dla własnych działań lub decyzji. A my, ty jesteśmy członkami wspolnoty co powoduje konieczność bezwzględnego podporządkowania się.
boob, wlasnie napisales instrukcje dla lizodupkow,
nie ze mna takie numery
ani nie czuje sie czlonkiem wspolnoty
jedynie co robie dla tej wspolnoty to place kary za to wlasnie, ze mam ich w dupie
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
Boob
Posty: 1810
Rejestracja: 2008-04-24, 11:17
Lokalizacja: opolszczyzna
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Post autor: Boob »

fobiak, nie odpuszczasz ale to teoria a co innego praktyka i tu rozumiem twój brak podporządkowania się, wszyscy od czasu do czasu robimy jakiś wyłam raz funkcjonuje to karą a innym razem skutkuję wizytą w zakładzie kanym. w gruncie rzeczy nie podporzadkowanie się może spowodować pociągnięcie innych za sobą a to będzie oznaczało powstanie nowego systemu a może dochodzimy do anarchizmu.
a tergo.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

boob, mylisz mnie z recydywista, oportunista i innymi pojebusami, w kiciu jeszcze nie bylem ale kto tam wie co moze jeszcze byc. jestem taki od urodzenia i odrzucam kazdy autorytet szczegolnie po tym jak szukalem wlasnych drog sie przekonalem, ze systemami zarzadzaja najwieksi zbrodniarze, kryminalisci, skorumpowani i najwazniejsze klamczuchy, zyje tak aby z nimi nie miec nic wspolnego. do anarchii nikt nie dorosl wiec zapomnij, do niej trzeba inteligentnego spoleczenstwa.
pokaze tobie jak wygladalo pierwsze erekcjato aby cie nie przekonywac, ze nie leje wody

erekcjato prezydenta

och prezydencie
prawdziwy nasz reprezentancie
ty ratowniku polskiego narodu
ty moj przystojniaku ty pedancie
dbajacy bym nie zdechl z glodu
o prezydencie
ty wodzu
moj wybrancu dotrzymujacy slowa
realizujacy moje wszystkie nadzieje
szczesliwiej zyje, nie boli mnie glowa
nie zre juz tyle i juz prawie nie chleje
nie ma za co, buduje europe
oszczedzac sie tez nie oplaca
nie starcza do auta na rope
i nic nie daje juz glupia praca
o prezydencie
ty moj fuehrerze
fajnie zes wszystko powysprzedwal
bo co mi z ziemi z bankow z fabryki
co z banku, ktory i tak nic nie dawal
i po co mi finansowe te gimnastyki
wyrzucaj polskie kosci z cmentarzy
ja przed europa sie kosci wstydze
odnawiaj groby dawnych zbrodniarzy
bo dawnej polski tez juz sie brzydze
och prezydencie
ty menczenniku
och, ty globalizacyjny ulubiencu busha
ty moj antykorupcyjny jedyny ideale
niech glupki cierpia mnie to nie rusza
ja tam cie kocham i sie tym chwale
och ty moj, arabow nagich poganiaczu
niech krwawi polska krew dziewicza
ty polityku ty intuicjo, najlepszy graczu
ty stworze partii funkcjo kierownicza
obiecales wiecej niz sie spodziewalem
mijaly smierci, zima mijala, mijalao lato
wiare mialem i wierzyc nie przestalem
pomoglbym tobie ale co ja moge na to
ty oszuscie i psychopato
Opublikowany na e-poezja.pl: 07-06-2005 09:07 przez: fobiak
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

ordnung mam tylko na deskopie a to dlatego, ze wkleilem sobie powiekszona cipke i moj ekran nie jest nigdy zakurzony
nie chlastam jezorem na prawo i lewo
dajcie zyc grabarzom
Awatar użytkownika
Boob
Posty: 1810
Rejestracja: 2008-04-24, 11:17
Lokalizacja: opolszczyzna
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Post autor: Boob »

fobiak przede wszystkim nie piszę personalnie, szanuje twoje poglądy, akceptuje i nie oceniam.
a tergo.
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

boob, ja jestem bezpogladowy, oddycham bo oddycham i dbam o to na ile moge aby poglady innych, nienormalnych nie otumanily, wystaczy, ze otumaniaja normalnych
dajcie zyc grabarzom
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości