Jestem grzecznym chłopcem

artykuł, kronika, reportaż, polemika, felieton, recenzja, wywiad, relacja, formy dziennikarskie, wlasna publicystyka na kazdy temat

Moderator: anty-czka

ann13

Jestem grzecznym chłopcem

Post autor: ann13 »

Z Jaczkiem Dehnelem, poetą, prozaikiem i tomikarzem dla miesięcznika die Vertriebene rozmawia Eleonora Steinbach
Obrazek

Jaczek, chyba mogę się tak zwracać do ciebie, ze względu na różnicę wieku

Nie!

Czy mógłbyś podzielić się z czytelnikami naszego miesięcznika nad czym obecnie pracujesz? Komu poświęcasz swoje prace, czy spotykają się w społeczeństwie z pozytywnym odbiorem, jaki wpływ mają na kształtowanie świadomości prostego człowieka? Regularnie występujesz w polskiej telewizji w programach literackich tworząc kulturę polską i z tego co wiem jesteś również znanym malarzem.

Ja nie pracuję, nigdy nie pracowałem i nie będę się tym zajmował. Wie pani, praca do niczego dobrego nie prowadzi, gdyby każdy Polak napisał raz w miesiącu jeden wiersz, to mógłby z tego utrzymać nie tylko siebie, ale i całą rodzinę, tylko że im się nie chce, bo to naród leniwy i nie nadaje się do wysiłku intelektualnego, a co tu mówić o myśleniu. Być może uda mi się w przyszłym roku wprowadzić ogólnopolską synekurę, dlatego popieram polityków, którzy pomogą mi w tym, jednym słowem pozbędziemy się bezrobocia.. "Wątpię, żeby istniało społeczeństwo, w którym dzieło można było adresować do wszystkich. Nawet ludzie bardzo oczytani, światli, obdarzeni czułym gustem mają niekiedy bardzo rozbieżne gusty. Nie mówiąc już o tym, że w Polsce jest przecież cała masa półanalfabetów; są ludzie, którzy latami nie czytają niczego, nawet gazety "Fakt", a jedyne medium, z jakim obcują, to telewizja. Nie mam ambicji docierania do nich, a niech sobie siedzą w fotelu i patrzą w ekran." Moje obrazy sprzedają się tak dobrze, ze nie nadążam malować, w przyszłości będę musiał do pomocy zatrudnić dorywczo jakichś studencików. "Moja matka jest malarką, moja babcia pisała słuchowiska i w młodości dużo rysowała, dziadek grał na fortepianie, jego siostry były malarkami, jedna prababcia skończyła konserwatorium, pradziadek amatorsko malował i grał na skrzypcach, prapradziadek był kolekcjonerem dzieł sztuki… Dla mnie było oczywiste, że młody człowiek (a, jak pisała bodajże Woolf, każdy człowiek od dziecka do starości uważa się w głębi serca za młodego mężczyznę lub młodą kobietę) powinien pisać, rysować, czytać, opowiadać, dyskutować. I, prawdę mówiąc, dalej jest to dla mnie oczywiste."

Jaczek wspominasz o swojej rodzinie, jeszcze nie tak dawno wyszukiwarki na necie wyłapywały twoje poszukiwania genealogiczne. Jak daleko zabrnąłeś w tej pracy, czy odnalazłeś swoje dwie ciotki z Hesji? Wiem, że miało to duże znaczenie dla ciebie, bo było związane z "von" przed nazwiskiem, czyli jednoznacznym potwierdzeniem szlachetności i schlacheckości. Jak wyglądało twoje dzieciństwo, czy prześladowano cię za pochodzenie i dlaczego właśnie szukasz korzeni po stronie niemieckiej a nie tatarskiej?

Dowiedziałem się, że za represje, wyśmiewanie się, rząd niemiecki nie płaci żadnych odszkodowań i kiedy już miałem "paszport" w ręku przestałem się interesować polityką. A Tatarzy co mi mogą dać, oni sami nic nie maja. Przez jakiś czas używałem jeszcze nielegalnie mojego "von" przed nazwiskiem, ale spotkałem się z niezadowoleniem w kręgach salonowych, więc zaprzestałem tego i usunąłem z netu wszystkie moje poszukiwania. Teraz już mi nikt nic nie udowodni. "Nie prowadziłem i nie prowadzę żadnych specjalnych poszukiwań genealogicznych, nigdy nie miałem do tego głowy ani zdolności. Po prostu od dziecka wiedziałem, skąd się mniej więcej wzięliśmy, skąd są rodziny mamy i ojca, po mieczu, po kądzieli - i to nie z powodu jakichś tam wielkopańskich pretensji, tylko z powodu opowieści. Rodzina, która zachowuje taką tkankę literacką, tkankę rodzinnych narracji, konserwuje zarazem wiedzę o parantelach: kto jest z kim spokrewniony i w jakim stopniu, jak się nazywały prababki i pradziadkowie, bo to są po prostu postaci z rozmaitych historii, jak bohaterowie książek czy mitów. Do tego, owszem, dochodziło to pomieszanie narodowościowe, czyli tradycje polskie, niemieckie, rosyjskie, ginące gdzieś w pomroce dziejów wątki, mieszanka religii, języków i kultur - ale nie znaczy to, że jestem Francuzem czy Wikingiem. Jestem po prostu Polakiem, bo tu się urodziłem i w tym języku piszę. Pisarz mieszka w języku, w którym pracuje." "Nie jestem z pewnością “rodowitym Gdańszczaninem”, bo rodowitych Gdańszczan prawie nie ma z oczywistych względów historycznych. Mój dziadek Dehnel wychował się w Węgrowie (gdzie jego ojciec, lekarz-legionista, był dyrektorem szpitala), do Gdyni przyjechał jako oficer marynarki w latach 30-tych; babcia była rodowitą Warszawianką, przeprowadziła się za nim po ślubie, już po wojnie. Dziadek ze strony mamy urodził się w Białej Cerkwi, bo Karpińscy po powstaniach byli rządcami w magnackich majątkach na Kresach; do Gdańska przyjechał w 1962 z babcią, która wychowała się na Kielecczyźnie, ale oboje jej rodzice byli skądinąd jeszcze, z Kijowa, a tam też w pierwszym pokoleniu. Jesteśmy zatem, można powiedzieć “z Polski”, a i to, jeśli się bliżej przyjrzeć, nie do końca prawda, bo wszyscy prawie mają obce korzenie: francuskie, niemieckie, rosyjskie, tatarskie, jaćwieskie, wikińskie, i tak dalej. Uważam się za Gdańszczanina, bo w Gdańsku się urodziłem, z tym miastem są związane moje najwcześniejsze wspomnienia, lata szkolne, dom rodzinny. Ale równocześnie uważam się za Warszawiaka, bo w Warszawie mieszkam przez ostatnią dekadę, a w moim wieku to bardzo długo, bo tu mam, do spółki z Piotrem, nasze pierwsze własne mieszkanie, swoje ulubione ulice, którymi idę rano po bagietki i gazetę, w południe do kawiarni, a wieczorem do kina, opery czy do przyjaciół i znajomych, których mamy tu znacznie więcej niż w Gdańsku (ja) i w Krakowie (Piotr). Patrząc zaś bardziej rodzinnie i tradycyjnie - na Powązkach cywilnych i wojskowych, na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim mam więcej rodzinnych grobów niż gdziekolwiek indziej. A to ponoć jest wyznacznikiem “skąd się jest”. Sama pani widzi, że nasza rodzina ma tradycje rozdwojenia, jak już wspominałem, mój pradziadek amatorsko malował i jednocześnie grał na skrzypcach, a ja nie jestem gdańszczaninem, tylko warszawiakiem, pomimo tego, że uważam się za gdańszczanina.

Media podają, że jesteś największym polskim poetą i do tego bardzo młodym. Z jakich źródeł czerpiesz tematy do swoich wierszy? Kiedy odkryłeś swój talent, jak można określić nurt poezji, którą reprezentujesz i co to znaczy tomikarz? Zajmujesz sie również tłumaczeniami.


Jestem gramatykiem...

Chyba dramatykiem?

Nie, pani Steinbach, jestem gramatykiem, to znaczy piszę wszystko gramatycznie, lub, jak kto woli, poprawnie, nie popełniam błędów ortograficznych i stylistycznych, cała moja twórczość opiera się na gramatyce. " Ja nie lubię określenia „neoklasycyzm”, ono jest mylące, nie bardzo wiadomo, co tak naprawdę oznacza. Już bardziej identyfikuję się z tomikarzem, kiedyś jeden z dyspozytorów sobie zażartował i przywiózł mi palety z tomikami, które nie schodziły z magazynów i wyładował je pod blokiem na parkingach sąsiadów, miałem trochę nieprzyjemności z tego powodu, ale wykupiłem sobie miejsce w stodole u Piotra i tam je przewieźliśmy. Tomikarz, to autor publikacji w formie książkowej własnej twórczości "poetyckiej", potoczne określenie, autor tomiku. Większość autorów finansuje pierwsze tomiki z prywatnych środków. Po wydaniu kilku tomików, tomikarz nieposiadający wykształcenia filologicznego staje się automatycznie poetą i jest chroniony przez mafię tomikarską w zamian za reprezentowanie wspólnych interesów i blokadę "nowego". Mnie to nie dotyczy, nie w ten sposób zostałem poetą, na początku nie znałem gramatyki i miałem trudności z "rz" i z z kropką. "W końcu jednak nabrałem sprawności, w prasie pojawiły się pierwsze recenzje, a poza wszystkim dostałem rekomendującą notkę od Czesława Miłosza, w której nazwał mnie poetą. A skoro Miłosz tak napisał, to i ja pozwoliłem sobie tak myśleć." Co do moich tłumaczeń to "Ja generalnie nie tłumaczę wierszy, które uważam za kiepskie." Sprawdzam na początku przecinki i kropki, jeśli są na swoim miejscu to zabieram się do pracy.

Jaczek, przepraszam, że ci przerwę, ale poezji ponoć się nie da przetłumaczyć. Emocji się nie przekaże, określi w innym języku, ponieważ mają inne znaczenie i często są zdeformowane metaforami, i tak np.: "letzte pflaume" ma więcej niż trzy znaczenia podobnie jak polski koń, u nas nikt nie zrozumie "bicia konia".

Bzdety, bzdety, bzdety, ja tłumaczę to wiem lepiej. Polski czytelnik jak już pisałem to półanalfabeta więc, co za różnica, które ze znaczeń przetłumaczę, ważne jest to, aby nie tłumaczyć z błędami. "A w wierszu „wszystko można”, tak myślałem wtedy… no i napisałem wiersz." Albo dokonałem tłumaczenia.

Byłeś laureatem na wielu konkursach zdobyłeś wiele nagród, na wiele sposobów zostałeś doceniony...

Tak proszę pani. "Tak, na wiele, bardzo wiele. Bo przez długi czas to było jedno z moich źródeł utrzymania – może nie aż tak jak u pewnego łódzkiego poety, który się zawsze chwali, że żyje z konkursów literackich," nie będę tu zdradzał nazwiska, ale wszyscy wiedzą, że chodzi o Roberta Miniaka albo, mbm czyli Biedrzyckiego. Wszyscy polscy tomikarze są zrzeszeni w ugrupowaniu, które się nazywa kapipoe i może tam być tylko literat tworzący dla zysków, który żyje z publikacji, nazwa wywodzi się od kapitału i poety, którego znaczenie jest drugorzędne, wspomagamy się jak możemy z rożnych środków, które udaje się nam wydusić, przyswoić, wyżebrać z wszystkich możliwych źródeł. Zasiadamy w jury wszystkich konkursów i wcinamy te same sałatki.

Jaczku na zakończenie, czy masz więcej przyjaciół czy wrogów?

"W podstawówce miałem tylko dwóch czy trzech kolegów, z którymi dobrze się rozumiałem, wszystkich z inteligenckich domów." Z tak zwanymi chamami nie utrzymywałem kontaktów od czasu jak mnie starszy kolega w piaskownicy na podwórku podrapał po plecach przez opalacze. Chciałem mu przyłożyć łopatką, ale wydawała mi się za mała i pobiegłem do babci do drewutni po siekierę, której nie znalazłem, bo ktoś ją ukradł w nocy, więc wziąłem dużą łopatę i przydzwoniłem Marcinowi Rajskiemu, bo tak się nazywał w głowę. Później się dowiedziałem, że z nim coś nie tak, więc dla świętego spokoju wysyłam mu zawsze na urodziny nowy kaftan.
Jedynym moim wrogiem jest erekcjato, jeśli się będzie dalej tak nielegalnie i szybko rozmnażać jak chwast, to wszyscy pójdziemy z torbami.

Dziękuję za wywiad


Ja również pani dziękuję
Z niemieckiego tyle o ile przetłumaczyła autorka
jaskir
Posty: 208
Rejestracja: 2009-08-07, 14:13
Kontakt:

Post autor: jaskir »

aęka fajny pomysł na rozruszanie portalu, bo ostatnio marazmem coś zawiało :-(

ale widzę i sensowny, bo jest o naszym Marcinie Rajskim (tzn. nie moim, ale w sensie miejscowym) - teraz rozumiem, że jak dostał łopatą od Dehnela to też jest namaszczony, podobnie jak rzeczony przez Miłosza :mrgreen: - to trochę wyjaśnia, czemu się tak sadzi :evil:

i co więcej o samym naszym erekcjato!, że niby za dobrze tu się piszę czy co? że on jakieś zagrożenie widzi? no bo chyba nie, że źle, a już na pewno, że nie o gramatykę, bo przecież mamy takie mózgi gramatyczne, jak choćby antyczka, która każdą kropkę wyłapie, a co dopiero przecinek

tylko nie rozumiem, czemu to jest w dziale Labo, trzeba jakoś naprawić tego Dehnela? czy co?
ann13

Post autor: ann13 »

musze mu jeszcze dorobić na szydełku melonik i poczekać aż przyjdzie wyprany płaszcz z krainy dreszczowców
robert kobryń

Post autor: robert kobryń »

wziąłem udział w tamtej dyskusji,tylko dlatego, bo wstyd było mi za Panią
tekst powyżej potwierdza po raz kolejny, że na drugie ma Pani kompromitacja
ann13

Post autor: ann13 »

a czy Pan nie pomylił podwórek?
jaskir
Posty: 208
Rejestracja: 2009-08-07, 14:13
Kontakt:

Post autor: jaskir »

aęka to ty jesteś Eleonora Steinbach? czy znalazłaś i przetłumaczyłaś teks, bo jest jakiś taki dopisek na końcu? czy tylko wzięłaś skądś już tłumaczony? bo jakoś nie obczajam tej wypowiedzi Rajskiego?
robert kobryń

Post autor: robert kobryń »

P. Anno
zauważyłem, że leży Pani na sercu dobro erekcjato
dam radę
jeśli musi się Pani wypowiadać się na temat erekcjato
niech Pani to robi w obrębie własnego M4
powtarzam - wypowiadać (nie jest wymagane, a wręcz jest niewskazane używanie klawiatury)
i to tylko wtedy, gdy nie przyjmuje Pani gości
i w miarę cicho, by sąsiedzi nie słyszeli
ann13

Post autor: ann13 »

no ja tłumaczyłam, ale mój niemiecki nie jest za dobry, za to wiara może przenosić góry, bo zaufałam translatorowi i wskazówkom

"Bzdety, bzdety, bzdety, ja tłumaczę to wiem lepiej. Polski czytelnik jak już pisałem to półanalfabeta więc, co za różnica, które ze znaczeń przetłumaczę, ważne jest to, aby nie tłumaczyć z błędami."
ann13

Post autor: ann13 »

rajski nawiązuje do ogłoszenia o konkursie erekcjato zamieszczonego na innym portalu
ann13

Post autor: ann13 »

panie marcinku, ja nalała na erekcjato
pan zrobił kupę, to ja resztę
Waldi
Posty: 546
Rejestracja: 2006-08-12, 21:05
Kontakt:

Post autor: Waldi »

Ania!
powiedz mi na uszko. chciałaś troszeczkę istot rozbawić czy wkurwić?

„Ja nie pracuję, nigdy nie pracowałem i nie będę się tym zajmował. Wie pani, praca do niczego dobrego nie prowadzi, gdyby każdy Polak napisał raz w miesiącu jeden wiersz, to mógłby z tego utrzymać nie tylko siebie, ale i całą rodzinę, tylko że im się nie chce, bo to naród leniwy i nie nadaje się do wysiłku intelektualnego,”

dawno tak wybitnej intelektualnie głupoty nie oglądałem!!!
Narodzie! Proszę, błagam, zaklinam nie pracuj! Nie leń się i nie pracuj!
Pisz wiersze a będziesz bogaty!

I tu słowa się rozpłynęły i chaos powstał między nimi i każde z nich nie chce wyjść naprzeciw by rozwagą w składni nie stworzyć podobnym wizerunku w odpowiedzialności zbiorowej. Takoż to umilkły.
jestem który jestem. tako rzecze waldemor
lila
Posty: 5414
Rejestracja: 2006-09-21, 18:03
Kontakt:

Post autor: lila »

to poczytaj to Waldi
http://free.art.pl/akcent_pismo/pliki/n ... ehnel.html
sprawia wrażenie rozważań menela spod sklepu oglądającego przewijające się tłumy przechodniów , generalizującego ich cele i aspiracje, poza krasomówstwem nie ma tu nic tylko spłycanie świata i płynięcie po powierzchni rzeczy
ann13

Post autor: ann13 »

nie wiem, zrobiłam tłumaczenie i nawet tego jeszcze nie zdążyłam przeczytać
m_r
Posty: 532
Rejestracja: 2006-08-12, 21:07
Kontakt:

Post autor: m_r »

zaden zmanierowany gogus, wybrzydzajacy na erekcjato i mafioso tomikarski nie bdzie podskakiwal, zalatwic go na cacy !
no i wyszedla niezla satyra :)
poderjrzewam ze autorow tej parodii jest wiecej :))
ann13

Post autor: ann13 »

m_r, Pan marcin się jeszcze udzielał
w skłonach
bałam się, że mój niemiecki język, zawiązany w kokardkę mnie zawiedzie, ale okazuje się że jakoś sobie poradziłam.
robert kobryń

Post autor: robert kobryń »

ann13 pisze:m_r, Pan marcin się jeszcze udzielał
w skłonach
proszę nie imputować mi udziału w autorstwie tego tekstu
i czytać posty ze zrozumieniem, w celu uniknięcia konfabulacji
ann13

Post autor: ann13 »

a co ty się tak tłumaczysz rajski, żeby cię nawet o przecinek nie posądzili w wyższych kręgach stratosfery, masz takiego cykora lizodupku boidudku? ponoć misia em nie jest aż taka straszna w todze jak na przywarzywnej focie, bo zapomina paragrafów i sypie metaforami, a poza tym jaczek i tak odżegnał się już od burdelowej nocy na koksie z tobą, (ma chłopaka, czarnego piotrusia, czytaj uważnie gazety, oczywiście może go zmienić, ale on jest z tradycyjnego krakowa i pasuje mu do laski) to go nie poderwiesz trójmiejskimi pochlebstwami jak to się wyluzował w studio, wielki orędowniku erekcjato na kolanach, tak boksujesz się o nie, jeśli można tak w ogóle powiedzieć, a nie że o własną gębę, że niedługo zacząłbyś przepraszać tego swojego fetysza, że w ogóle erekcjato istnieje, to się chociaż nie wpierdalaj do moich sposobów
robert kobryń

Post autor: robert kobryń »

prawda jest taka, że idiotkę z siebie po raz kolejny robiłaś
i jak zawsze udało ci się to bez zastrzeżeń,
pozwoliłem sobie dołączyć do tamtej dyskusji z tego względu, że skoro na każdym ogłoszeniu o konkursie widnieje mój nick, to nie chciałem, żeby erekcjato kojarzyło się tylko z folklorem i prostactwem
nie mam powodów być w stosunku do Dehnela arogancki, nic złego mi nie zrobił
co więcej w sposób naturalny odczuwam do niego sympatię, bo stoi w opozycji
do waszego ulubionego prymitywa Trojanowskiego

co zaś się tyczy nocy na koksie w burdelu, miało to tylko na celu zakończeniu dalszej dyskusji, bo w chwili gdy nie dotyczyła konkursu, nie interesowała mnie już

to zaś, że wklejasz zdjęcie i piszesz takie brednie na temat osoby, jak by nie było publicznej, świadczy tylko o twojej małości i głupocie, że o ciemnocie i kołtuństwie nie wspomnę, bo to oczywiste
ann13

Post autor: ann13 »

słuchaj rajski, ja nie muszę podzielać twoich fascynacji, przetłumacz sobie u przysięgłego
de gustibus non omnis moriar
a potem idź do anatoma, to ci wypisze pod usg, ze masz mózg wielkości kokosa, który imituje przerost formy nad treścią, dodam, bo masz problemy z każdą interpretacją
willy_the_lost
Posty: 817
Rejestracja: 2006-10-13, 13:44
Kontakt:

Post autor: willy_the_lost »

moze czegos nie wykminilem w tej satyrze, ale przedstawianie kogos w ten sposob, jeszcze z fotą, to nie wiem czy to jest fajne. w kazdm razie jesli chodzi o sam tekst to mi sie on nie podoba. pozdro
robert kobryń

Post autor: robert kobryń »

w ramach rewanżu też dam ci radę
nie zaszkodziłoby tobie łyknąć trochę kultury
przede wszystkim tej osobistej
ann13

Post autor: ann13 »

willy, wypłacz się u steinbachowny w dekolcie, tutaj nikt się nie interesuje twoim problemem
ann13

Post autor: ann13 »

panie marcinie jednak szufla i łopata to proste narzędzia, pasują do prostego człowieka
mogłeś napomknąć jacusiowi, że ty też ze szlachty
lila
Posty: 5414
Rejestracja: 2006-09-21, 18:03
Kontakt:

Post autor: lila »

no ale co , rozumiem , że ten wywiad został wklejony tu w niezmienionej postaci, łacznie z tytułem ?
robert kobryń

Post autor: robert kobryń »

głupiutka jesteś
nikt na to nic nie poradzi
adieu (do Ann)
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

ile to tlumaczylas?

wydaje mi sie, ze to twoje tlumaczenie jest takie samo jak dehnela poezja tlumaczona
kiedys czytalem tlumaczenia kaczki... katastrofa
dajcie zyc grabarzom
ann13

Post autor: ann13 »

jak bez zegarka to dwie noce, a jak z kukułką to cztery dni, bo mnie rozpraszała, ale poezja, to nie wywiad, prozę też można tłumaczyć znakomicie, bo "ważne jest to, aby nie tłumaczyć z błędami."
a co ty się tak martwisz, że przypaliłam krokiety fobiak
jaskir
Posty: 208
Rejestracja: 2009-08-07, 14:13
Kontakt:

Post autor: jaskir »

ja kibicuję tobie aęka - zrobiłaś dobrą robotę, to nich się teraz rajski tłumaczy z tego permanentnego po łopacie siniaka
w mózgu
ann13

Post autor: ann13 »

kibicowanie kojarzy mi się z zawodami, walką, rozgrywkami
a ja nie jestem waleczna
i nie jestem wykidajłą przed burdelem
nie wiem dlaczego się na mnie rzucają jacyś podróżni
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

w tym wywiadzie jest jego zaklamanie nic wiecej
bo klamie jak najety
ja sie brzydze takich ludzi
dajcie zyc grabarzom
jaskir
Posty: 208
Rejestracja: 2009-08-07, 14:13
Kontakt:

Post autor: jaskir »

zakłamanie jest raczej ukryte, albo nawet może stłumione;
to bardziej rodzaj świadomego kreowania wizerunku samego siebie, PR po prostu dla dobrej lanserki siebie;
kolega z po-polonistyki mówił mi dziś, że on na studiach już tak wkurwiał ludzi swoim melonikiem, laseczką, udziwnionymi wypowiedziami itp.
ale czy mamy to potępiać? może to jednak zazdrość, że potrafi tak wylansować siebie i się dobrze sprzedawać i z tego fajnie se żyć?
Awatar użytkownika
fobiak
Posty: 15401
Rejestracja: 2006-08-12, 07:01
Has thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: fobiak »

no nie jest ukryte porownaj sobie z polskimi wywiadami i zobaczysz, ze te same klamstwa sa powielane
dajcie zyc grabarzom
ann13

Post autor: ann13 »

nie ma to żadnego znaczenia, każdy ma prawo do swoich korzeni. w tym wywiadzie jest pokazane, że hipokryzja jaczka wyrwała się spod kontroli.
"Nie prowadziłem i nie prowadzę żadnych specjalnych poszukiwań genealogicznych, nigdy nie miałem do tego głowy ani zdolności."

http://baseportal.de/cgi-bin/baseportal ... &Pos=594.5
Awatar użytkownika
cebreiro
Posty: 275
Rejestracja: 2008-07-12, 13:24
Kontakt:

Post autor: cebreiro »

A ja nie wiem o co tyle hałasu, przetłumaczyła to przetłumaczyła, co dowodzi jedynie zdolności lingwistycznych, bo ja nawet moją ulubioną piosenkę o krokodylku tłumaczyłam ze słowniczkiem bo translator nie podołał i jeszcze mi wyszło, że to w ogóle nie jest piosenka dla dzieci.
Na portalu wklejamy co się żywo podoba, jakoś do tej pory nikt nie miał zastrzeżeń... Awantura na omawianym wyżej portalu zrobiła się bezsensowna co jedynie dowodzi nudzie, wśród wielkich połetów, skoro skłonni są wytworzyć masę bezsensownych postów związanych z czymś co jest nie od dziś i nie pierwszy raz wklejane jest wszędzie gdzie się da...
zrzucam to na karb upałów...
szara eminencja
Wojciech Graca
Posty: 3472
Rejestracja: 2007-10-02, 20:07
Kontakt:

Post autor: Wojciech Graca »

Schnappi, das kleine Krokodil jest utworem satanistycznym cebreiro
Awatar użytkownika
andreas43
Posty: 2731
Rejestracja: 2008-11-10, 21:06
Lokalizacja: Polska - Warmia
Kontakt:

Post autor: andreas43 »

Dzięki Aniu.
Byłaś wtedy o 2,5 roku młodsza, a ja sobie dopiero dzisiaj poczytałem i ucieszyłem się że jestem inżynierem i nie muszę zarabiać na wierszach.
Ten wiersz Dehnela nawet mi się spodobał:

Pozdr.

[ Dodano: 2013-02-04, 17:56 ]
wiersz zamieściłem w Teorii i klasyce.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz" - Julian Tuwim
ann13

Post autor: ann13 »

no, ze dwie wojny wstecz, wcale nie karciane, miało się ze 13 komórek więcej, do zagospodarowania i brak problemów, z językami oraz byciem na nich, teraz ogarniam już tylko świerszczyki





koszem na śmieci;)

a dehnel, nie powinien wylądować w parawanie?,
bo w teorii są sami ukrzyżowani klasycznie;)
chyba
Awatar użytkownika
andreas43
Posty: 2731
Rejestracja: 2008-11-10, 21:06
Lokalizacja: Polska - Warmia
Kontakt:

Post autor: andreas43 »

Co do Dehnela, to może faktycznie, ale ja nie mogę już tego przenieść.
Zresztą są tam też współcześni






klasycy.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz" - Julian Tuwim
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości