Bad. Rob. - badanie osobowości

autorzy tworzący na róznych portalach poetyckich, użytkownicy nie zamieszczają tu swoich utworów.
robert kobryń

Bad. Rob. - badanie osobowości

Post autor: robert kobryń »

Data badania: 30.05.2012
Dane demograficzne: (utajnione, ze względu na prośbę badanego)

Celem badania jest opis osobowości osoby badanej

Dane z wywiadu psychologicznego:
Z wywiadu wiemy że u badanego rozpoznano chorobę afektywną dwubiegunową. Z historii choroby badanego wyłania się pewien wzorzec, a mianowicie w początkowym stadium choroby, epizody maniakalne były ewidentnie krótsze od faz depresyjnych, obecnie ta tendencja uległa odwróceniu , czas trwania epizodów maniakalnych jest dłuższy. Nie dysponujemy żadnymi danymi klinicznymi , aby móc stwierdzić jaki rodzaj choroby afektywnej dwubiegunowej występuje u badanego. Badany leczy się farmakologicznie tylko podczas epizodów depresji, nie występuje też profilaktyka. Badany nie korzysta z żadnych wspierających form leczenia typu terapia psychologiczna, co spowodowane może być faktem, że uznaje swoją chorobę za nobilitację. Co ciekawe rzuty chorobowe nie zaburzają funkcjonowania społecznego badanego, nie odnotowujemy też pogorszenia statusu zawodowego. Badany ma skłonności do nadużywania narkotyków i alkoholu, jeżeli chodzi o skłonności do przestępstw i stosunek do prawa, wyczuwalny jest tutaj pewien dysonans, gdyż z jednej strony badany twierdzi że, przestrzega prawo, co miałoby być efektem obranego kierunku studiów i wyznawanego światopoglądu, natomiast z drugiej strony, kłóci się to z przeszłością badanego, dowiadujemy się bowiem że, był dwukrotnie karany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
Ponadto badany, jest osobą bardzo inteligentną, o czym świadczą wysokie wyniki pomiaru inteligencji testem Apis – Z, gdzie badany w skali stenowej uzyskał najwyższy poziom (10 sten). Badany posiada zdolności twórcze, czego dowiadujemy się z wywiadu, realizuje je, pisząc opowiadania i wiersze, które publikuje w internecie.

W badaniu zastosowano następujące metody diagnostyczne: Kwestionariusz osobowości Eysencka, polska adaptacja EPQ-R, P.Brzozowskiego i R.Ł. Drwala,
Podczas badania nie wystąpiły czynniki zakłócające.

Predykcja:
Można założyć że badany uzyska w badaniach testem EPQ-R wysoki wskaźnik na skali psychotyzmu, co implikuje choroba afektywna dwubiegunowa jak również zdolności twórcze badanego. Zakładamy niski wskaźnik na skali K – kłamstwo, co idzie w parze z wysokim psychotyzmem, i świadczy o nonkonformiźmie i szczerości.
Ekstrawersje, może być podwyższona, lub na poziomie średnim, uzależnienia i skłonność do przestępstw też mogą być podwyższone.

Wyniki :
Neurotyzm – 6 sten
Ekstrawersja – 5 sten
Psychotyzm – 9 sten
Kłamstwo – 4 sten
Skłonność do uzależnień - 8 sten
Skłonność do przestępstw - 8 sten

W badaniu kwestionariuszem EPQ-R badany uzyskał , zgodnie z predykcją wysokie wyniki na skali P, Uz, Prz, niskie na skali K, i wyniki przeciętne na skali E i N .
Niskie wyniki na skali kłamstwa potwierdzają hipotezę o nonkonformiźmie, badany jest mało zsocjalizowany, nie interesuje go aprobata społeczna. Paradoksalnie niski wynik na skali K może wyjaśniać, opisaną wyżej sprzeczność w podejściu do przestrzegania prawa. Wnioskujemy zatem że, dysonans, na który wcześniej zwróciliśmy uwagę, wynika właśnie z skłonności do nie przestrzegania norm społecznych nie zaś ze skłonności do przestępstw.
Badany charakteryzuje się skłonnością do nietypowych zainteresowań i do działań twórczych. Wysoki psychotyzm w połączeniu z zawyżoną skłonnością do przestępstw i uzależnień mogą warunkować zachowania antyspołeczne, jednak w połączeniu z wysoką inteligencją widoczna jest tutaj kateksja w zachowania twórcze, co świadczy o dojrzałym mechanizmie obronnym jakim jest sublimacja.
Badany jest osobą niekonwencjonalną, charakteryzuje go myślenie dywergencyjne, prowadzące do oryginalnych pomysłów co jest nieodłącznym warunkiem twórczości. Psychotyzm, koreluje dodatnio z makiawelizmem, dlatego możemy zakładać, że badany może mieć skłonności do manipulacji, wysoko też będzie sobie cenił hedonistyczny tryb życia, wolność i niezależność osobistą. Wysoki psychotyzm może implikować też nie porządkowanie się społecznym regułom, oryginalność, ale również nietolerancję.
Wynik badanego na skali E, świadczy o ambiwersji, czyli w zależności od czynników sytuacyjnych badany będzie raz odczuwał potrzebę kontaktu z ludźmi, co będzie przejawiać się w towarzyskości, otwartości, poczuciu humoru, innym razem będzie stronić od ludzi.
Stwierdza się, że ryzyko choroby sercowo-naczyniowej, w odniesieniu do populacji, jest wyższe u osoby badanej. Ryzyko jest tym większe im dłużej utrzymywane jest poczucie pobudzenia i agresji.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości